briannaedwards79 briannaedwards79
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent
a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

dixiepixieuwu
dixiepixieuwu dixiepixieuwu
  • 15-09-2021

Answer:

Each candy bar is 4 dollars.

Step-by-step explanation:

20 - 4 = 16

16 divided by 4 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Pilar is talking to some new students at school. Choose the most appropriate response to each thing she says. ¿Qué tal? a. Bien, gracias. b. Ella es de España.
What is One use for a hyperlink
Which statement about blood types is true? A. All blood is the same. B. Blood types are classified by the type of red blood cells they contain. C.
What is 11 divided by 792?
Which two of the following influence skill-related fitness performance? A. Practice and heredity B.Practice and skills C.Skills and heredity D.Fitness and skill
The length of a rectangle room is 6 feet longer than twice the width. If the room's perimeter is 132 feet, what are the room's dimensions?
what carboxylic acid describes this? have a long chain of carbons with hydrogen attached to each one. The end carbon has a hydroxyl group and an oxygen attache
Which hardship did many pioneers face while traveling the Mormon Trail? They had to cross glaciers and permanently frozen soil. They traveled on foot while haul
in what ways should the supreme law of the land be considered a document of comprimises
(T/F) As the size of a sample​ increases, the mean of the distribution of sample means increases.