jonesd2002 jonesd2002
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes
cost $57. What is the price of each item?

Respuesta :

wifi5395
wifi5395 wifi5395
  • 12-10-2021

Answer:

dvd cost 36 dollars

casette costs 10.5 dollars

Ver imagen wifi5395
Ver imagen wifi5395
Ver imagen wifi5395
Answer Link

Otras preguntas

Help Pls!!! The fraction is 2/3. Find one fraction greater than 2/3 and one fraction less than 2/3 whose denominators equal 2.
f(x)=x² what is g(x)
Which statement best summarizes the third paragraph of “Economy” in Walden? Having finished framing his house, he sought out another house to dismantle for buil
What are tax-free exchanges known as?​
What is Radioactivity?​
How did the constitutional convention regulate the atlantic slave trade?.
10 in. 8 in. 9 in. 6 in.
QUESTION ON PIC THANKS !!!!!!!!
what is cellular respiration​
A person is lifting a heavy box using a lever. What is the purpose of the lever in this situation?