blondieb3313 blondieb3313
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

If one pound of apples cost 50 cents about how much would one apple cost

Respuesta :

rspill6
rspill6 rspill6
  • 13-10-2021

Answer:  It depends on the weight of an apple.  If 1 apple = 0.50 lb, then 1 apple costs $0.25

Step-by-step explanation:

We need to know the weight of one apple.  If one apple weighed 0.5 lb, on the average, then:

($0.50/lb)*(0.5 lb/apple) = $0.25/apple

Answer Link

Otras preguntas

a token economy represents an application of the principles of
more complex mito- Chondria ___ Contains DNA mitochondria produce ATP Which is used by ___ To make___ Which pass the to interior of the golgi Then are modifie
What is the product of 7.0x10 the third prower and 8.7x10 to the firth power expressed in scientific notation?
given the following measures of the side of triangles, which is a right triangle?
Which statement describes one feature of Rutherford model of the atom
what is the ration of 8 lions and 4 tigers
e. Find the slope of the line that passes through the points (1, 3) and (9,7),
Based on the passage, which statement expresses an assumption behind the Articles of Confederation that is not an assumption behind the U.S. Constitution? OA. T
how did the british government's actions affect the balance of power between the colonies and britain​
Which region of Texas is known for its mountains? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4