myadabrat09 myadabrat09 13-10-2021 Mathematics contestada Nicole is buying burgers and fries for a party. She bought twice as many fries as burgers. If each burger costs $4 and each order of fries costs $2, and she spent a total of $48, how many burgers and how many fries did she buy? _____burgers and _____fries