Karlaysergio12
Karlaysergio12 Karlaysergio12
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

50 pounds of pet food for
$37.99
Unit rate

Respuesta :

laylagray891 laylagray891
  • 13-10-2021

Answer:

$0.76

Step-by-step explanation:

$37.99 divided by 50 pounds = $0.7598 per pound

Round 0.7598 and you will end up with 0.76.

Answer Link

Otras preguntas

Do Oak trees have deep or shallow roots?
Expand 4(5-2x) with working out
mary decreased her time in the mile walk from 30 minutes to 24 minutes. What was the percent of decrease?
Why do developed countries have a better medical facilities
A right isosceles triangle has an area of 65cm^2. What's the length of each leg to the nearest tenth of a cm.
M-a gândesc la un număr,scad dublul celui mai mic numar de trei cifre identice al cărora produs este 27 si triplul celui mai mare număr de trei cifre diferite s
The Indian subcontinent was partitioned into India and a. Pakistan b. Afghanistan c. m Myanmar d. Thailand
A triangle with all sides of equal length is a _______ triangle. A. right B. scalene C. equilateral D. isosceles
Where did the noble gases get their name
Stuck on this problem.