tofumanplayz tofumanplayz
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

elisa purchased 3 containers of glitter for $6.30 each and 2 jars of glue for $4.60 each. write an expression for the total cost of supplies

Respuesta :

thefoxacademy
thefoxacademy thefoxacademy
  • 13-10-2021
6.30(3)+4.60(2)

I’m not quite sure if this is what you’re asking, but all I did was plug in the amount of things purchased times the price for each!
Answer Link

Otras preguntas

What occurs in the process of photosynthesis
If you can answer your cooler than my whole school
The chicks - soft (is,are)
The line on the graph passes through the points A(0,6) and B(3,0). calculate the gradient of line AB.
Here are the fuel efficiencies (in mpg) of 12 new cars . 28, 14, 48, 22, 14, 18, 52, 36, 32, 20, 12, 55 What is the percentage of these cars with a fuel effi
A figure skater begins spinning counterclock- wise at an angular speed of 3.2 7 rad/s. Dur- ing a 4.6 s interval, she slowly pulls her arms inward and finally s
Drag each label to the correct location on the chart. Match the function to the type of tissue. sends signals between the brain and body protects the skin from
What is the Edenic Covenant​
Solve In 2 + In x= 5. Round to the nearest thousandth, if necessary.
who wrote the bible?