Question 1 of 10

Wendy has $17 to buy seed for her birdfeeders. Each bag of seed costs $2.

How many bags of seed can she buy? Do not include units in your answer.

Answer here

Respuesta :

Answer:

Wendy can buy 8 bags of seeds because 17 divided by 2 is 8.5 but you need 1 more dollar to have 9 bags

Explanation:

8 bags

hope this helps