ashtoncam23 ashtoncam23
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 14-10-2021
The answer would be 24oz for 4.80
Answer Link
anasweeney43 anasweeney43
  • 14-10-2021

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Step-by-step explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

Answer Link

Otras preguntas

The nutrient that provides the densest energy source is
How do you write a2-18b as a verbal expression
Who discovered that electrons were negatively charged?
The finger-like projections along the surface of the small instestines are called
Recall that 1 foot = 12 inches. therefore, 1 square foot = _____ square inches.
A robot probe drops a camera off the rim of a 278 m high cliff on Mars, where the free-fall acceleration is 3.7 m/s2 . Find the velocity with which it hits the
Write an equation for a rational function with: vertical asymptotes at x = -4 and x = 4 x-intercepts at x = -6 and x = 5 horizontal asymptote at y = 8
What sound does the narrator hear at the end of the story that causes him to confess to the murder? What effect does the narration have on the story? for the st
How did the cultures of both ancient Greece and Rome influence the political system of the U.S?
Jeffrey is planning to tile his bathroom. He is taking measurements before he goes to the hardware store to buy the tile. What is the best unit of measure for J