susanbaldie4341 susanbaldie4341
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce bag of cereal costs $2.88. what is the unit rate of the cereal?

Respuesta :

jeffreypelumi
jeffreypelumi jeffreypelumi
  • 14-10-2021

Answer:0.18p

Step-by-step explanation:

2.88/16=0.18

Answer Link

Otras preguntas

The sum of the digits in the number 994 is 9 + 9 + 4 = 22. How many 3-digit even numbers are there that have 24 as the sum of their digits ?
What is 3 + 2? Enjoy the points.
Let x be the last digit in your Student number. Give x? A principal of $350x is invested at 8 % interest for 5 years. Determine the future value if the interest
where does black widow fall in the mcu timeline
Someone plz help I just need a simple answer
1/3 + -7/4 as a fraction in simplest form
I need help with this!!!!!!
plssssssss help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!​
why are sedimentary rocks important?
Write a main idea sentence for each paragraph of the article, Robots on Earth.