maura2246 maura2246
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of 48 golf balls for $38.97. Round your answer to the nearest cent if necessary.

Respuesta :

chaujessica13 chaujessica13
  • 14-10-2021

Answer:

.81

Step-by-step explanation:

38.97/48=.811875

Answer Link
theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 14-10-2021

Answer:

$0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

To find the unit price of the golf balls, divide the total cost by the total number of golf balls:

$38.97 ÷ 48

= $0.81 (approximately)

Therefore, the unit price is $0.81.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is one difference between closed and open primary elections?
Plz help meeeeeeee I need help
What is the probability of rolling the following number situation with a fair number cube (1-6)? Odd number
Can someone help me please
find the surface area of the figure below
Someone wanna help me out ??!
distance between the points (-4,-2) and (6,-2)
for a persuasive essay, 'how is personal style an art form?' please help with brainstorming as well as a thesis
How many moles of H2O are in 359 grams of H2O
The tables show some values that represent a system of linear equations. What is the solution to this system?