km5476093 km5476093
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

7 bowls cost 21 dollars. How much do 14 bowls cost?

Respuesta :

lustiii
lustiii lustiii
  • 14-10-2021

Answer:14 bowls cost $42

Step-by-step explanation: 14 bowls cost $42 because 7x2 is 14, which means that you will also be multiplying the cost of the 7 bowls (21). (21 +21/21x2 = 42)

Answer Link

Otras preguntas

Block m1 of mass 2m and velocity v0 is traveling to the right (+x) and makes an elastic head-on collision with block m2 of mass m and velocity −2v0 (i.e., trave
What is a flat character
What did the government do to make moving west easier?
CAN SOMEBODY HELP ME WITH THESE TWO ANSWERS PLEASE? Describe what happened at the end of the Mesozoic Era. What happened to plants and animals because of this
how are fault block mountains made
What is the main reason you should know the meaning of every word in a short story as opposed to a novel? a) The vocabulary tends to be more challlenging in a s
20 POINTS HELP The balanced equation for photosynthesis An explanation of the energy conversion that occurs in photosynthesis and its importance Descriptions of
Rod Carew es un jugador de _________ famoso de Panamá.
Is the sum 1/3 + 0.25 a rational number?
Which statements indicate that ricks company is a limited liability company?