wrinev6109 wrinev6109
  • 14-10-2021
  • Computers and Technology
contestada

If i paid $37.20 for 12 gallons of ice cream how many would 1 quart of ice cream cost

Respuesta :

Blqzerino
Blqzerino Blqzerino
  • 14-10-2021

Answer:

$0.78

Explanation:

Answer Link
ash8850
ash8850 ash8850
  • 14-10-2021
There are 4 quarts in a gallon, so you can use
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons

Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.

$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.

Answer: $0.76 per quart of ice cream

Answer Link

Otras preguntas

If the ball goes out of bounds on the END LINE, last touched by the offense, how does it re-enter the game?
What does IATA stand for?
Babies who are considered slow-to-warm-up tend react to stimulation with negative emotions. True or False.
Solve Elimination PLEASE 5x=y+6 5x+2y=3
A person is going to a town and back. On the first trip, he goes at 70 mph. On the second, he goes 50 mph. The total trip is 12 hrs long. What is the distance b
how do limits affect us?
Which number to 38 will result in a sum of 0
Find the tangent of angle B QUICKKKK
11. All Earth systems are connected through
I am so confused. Can anyone help me??