cobeejo2 cobeejo2
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 12 cans of black beans cost $6.84 what is the cost of one can of black beans

Respuesta :

cafmb45
cafmb45 cafmb45
  • 15-10-2021

Answer: $0.57

Step-by-step explanation:

6.84 / 12 = 0.57

We can make sure this answer is correct by doing:

0.57 x 12 = 6.84

So, the answer is $0.57 per can.

Answer Link
6wgpm8zims
6wgpm8zims 6wgpm8zims
  • 15-10-2021
6.84 divided by 12 = 0.57
Answer Link

Otras preguntas

Why is it wrong to draw y=ln(2x-5) this way?
How did the U. S react with the 1935-1936 Germany remilitarizes
a + 6.6 = 12.6 helpp please !
what did the united states promise the soviet union in exchange for the removal of missiles from cuba
What are both parts of an infinitive called? A.indicative or subjunctive B.regular and irregular C.stem and ending D.present or immediate future
Two parallel plates have an area of 0.188 m^2. How much charge must you place on them to create a 37000 N/C field between the plates? (The answer is *10^-8 C. J
HELP!! let f be defined as shown. what is f^-1(-3)?
Help help help math math
4. When the ESC system senses oversteer, A) the brake at the inner rear or front wheel is applied to neutralize the oversteering B) the brake at the outer corn
How did social systems, economic, and political* systems change? after westernization