lalalalalashhhhh
lalalalalashhhhh lalalalalashhhhh
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

A one-kilogram packet of skim milk powder
costs $6.40.
Find the cost of 250 g.

Respuesta :

DᴀʀᴋPᴀʀᴀᴅᴏx
DᴀʀᴋPᴀʀᴀᴅᴏx DᴀʀᴋPᴀʀᴀᴅᴏx
  • 15-10-2021

[tex]▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪  {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪[/tex]

1 kg = 1000g

so, 1 kg of skim milk powder costs $ 6.40

1 gram of skim milk powder costs :

  • [tex] \$ \: \: \dfrac{6.40}{1000} [/tex]

now, 250g skim milk powder costs :

  • [tex] \dfrac{6.40}{1000} \times 250[/tex]

  • [tex] \dfrac{6.40}{4} [/tex]

  • [tex]1.60[/tex]

hence, the answer is $ 1.60

Answer Link

Otras preguntas

What is the product of (6x-7)(8x+3)
Emily: I never felt so alone in my whole life. And George over there, looking so...I hate him. I wish I were dead. Papa! Papa! Mr. Webb: Emily! Emily! Now don'
Find the value of x.
What types of leaders came to power in italy, germany, and the soviet union before world war ii?
Which of following of the following forms that chemical hazards can be in ?
Ben went to the doctor (connective) he was feeling ill. Options: - However -Despite -But -Yet -Because
James madison believed that having multiple organizations in the political system would result in
What is the mass of 3.5 l of co2(g)? (density = 0.0019 g/ml, answer to hundredths place)?
What are some of the things that you can research and do to assist you with your transition from the entry level position to a more advanced position?
Which bond or interaction would be difficult to disrupt when the compounds are placed in water?