joshscal7123 joshscal7123
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which block of cheese is the best deal?




10 ounces for $4.19



6 ounces for $1.98



8 ounces for $2.88



5 ounces for $2.75

Respuesta :

haltefe
haltefe haltefe
  • 15-10-2021

Answer:

6 ounces for $1.98

Step-by-step explanation:

10 ounces for $4.19 would be about $0.42 per ounce

6 ounces for $1.98 would be $0.33 per ounce

8 ounces for $2.88 would be $0.36 per ounce

5 ounces for $2.75 would be $0.55 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Find m∠ABC. 49° 30° 7° 28°
An unknown substance has a mass of 12.3 g . When the substance absorbs 1.107×102 J of heat, the temperature of the substance is raised from 25.0 ∘C to 45.0 ∘C .
a model boat is 4 inches long. the scale factor is 24:1. how long is the actual boat?
the colonists were angry because the british made them house and feed english troops
Please HELP! What is the inverse of: y=2(x+6)-4
why cant we copy and paste anymore
The purpose of prologue in a drama is to tell about the characters , setting , and ?
If athletes pasta load, they consume a lot of me
PLZ HURRY Governments create public policy to address issues in what three main areas? foreign, domestic, and social economic, foreign, and education social,
Which adjective best describes the narrator's father according to the narrator?   A. Affectionate   B. Rugged   C. Compassionate   D. Unsociable Notes of a