jadafields28 jadafields28
  • 14-01-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 25-10-2018

we know that

[tex]2[/tex] pounds of strawberries cost [tex]\$4.50[/tex]

so

by proportion

Find the cost of  [tex]3[/tex] pounds of strawberries

[tex]\frac{4.50}{2} \frac{\$}{pounds} =\frac{x}{3} \frac{\$}{pounds}\\ \\x=(4.50*3)/2\\ \\x=\$6.75[/tex]

therefore

the answer is

[tex]\$6.75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?