Carolinephillip Carolinephillip
  • 14-01-2015
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells snacks by weight.A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60.Predict the cost of a two-ounce bag.

Respuesta :

MarileeJoie
MarileeJoie MarileeJoie
  • 14-01-2015
The bag costs $3.60 so if you divide it by 6, for the six ounces, you get $.60, which is the price per ounce. So, for a two ounce bag, you have to multiply the price per ounce by the number of ounces, $.60 X 2= $1.20. So the price of a 2-ounce bag would probably be $1.20.
Answer Link

Otras preguntas

how much does a telephone weigh?
Which sentence is punctuated correctly? We need squash and cantaloupe from the farmer’s market, in fact we need a watermelon as well. We need squash and cantalo
What cities within the Athenian Empire were separated from Greece by water
Each pea plant has a gene that determines seed color. One version of the gene is for green seed color, and the other version of the gene is for yellow seed colo
acidic soil with a surface of decayed pine needles describes the
Which interaction is most likely to result in the most competition among the organisms? A. Lions and vultures eat the remains left after a lion kill. B. Grassho
9 and a half plus three eighths
each set of three nitrogen bases represent an amino acid is referred to as a(n)?
What are the first 10 composite numbers
Which of the following is NOT a characteristic of living things? A)one or more cells B)complex chemical activity C)reproduction D)nuclear reactions