nhamirjones0803 nhamirjones0803
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated gloves costs $21.56. What is the unit price of the pairs of gloves?

Respuesta :

henryaaguero20
henryaaguero20 henryaaguero20
  • 11-11-2021

Answer:

Your answer is $5.39.

Step-by-step explanation:

There are 4 pairs of gloves. The unit price is only for a single pair of gloves, so divide the total cost by the pairs of gloves to get your answer: 21.56 ÷ 4 = 5.39. (Also, since we are talking about money, there would be a dollar sign next to 5.39: $5.39)

Answer Link

Otras preguntas

how to say smart guy in spanish
put these numbers in order from least to greatest 1/4 -6 -19/25 9/20 ​
Help needed ASAP will give BRAINLIEST
the agriculture revolation was historically important because it had led to
An irrational number is a number that can not be written as a __________.
what’s 2.5 mL equal to L
which one is not true?
-27=2x^2-4 PLEASE HELP ASAP
A salesperson's weekly paycheck is 50% more than a second salesperson's paycheck. The two paychecks total $1625. Find the amount of each paycheck. (Round your a
Which equation has many solutions? A. -5(x + 2) = -4x- 12 - X+2 B. 3x-4+ 2x= 5(x-4) C. 5(x + 7) = -5(x-7) D. 6x+ 2 - X= -2x - 2 + 7x