20021454
20021454 20021454
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

Please Help! Show your work

At the school store, you buy 4 pencils and an eraser. The cost of the eraser is $0.85. Your total cost is $1.45. Write an EQUATION to find the cost of one pencil.

Respuesta :

francoajit2467 francoajit2467
  • 01-07-2022

Answer:

cost of one pencile is 0.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is square root of four hundred rational or irrational? Explain your reasoning.
Which sentence has a pronoun with an unclear, missing, or confusing antecedent? A. Emily was tired, so she went upstairs to lie down in bed. B. Grandma found a
Square root of 169 over 36
What is "The Star-Spangled Banner" about? A. the White House B. the American flag C. the Statue of Liberty D. the Declaration of Independence
representative democracy in a sentence
Which of the following countries has the highest number of Fortune 100 companies
what is the place and the value of the digit 7 in this problem 28,467,089
Matter is defined as anything that has _____ and volume. atoms molecules mass energy
what is the rate for 420 miles in 7 hours?
Which of the following is NOT soluble in water? A) NaCl B) KBr C) CH3CH2OH D) HCl E) C6H6 and how do i know?