mya691442
mya691442 mya691442
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If i can get 2 Amy's organic soup for $4 how much would it be for 1 Amy's organic soup?

Respuesta :

stapmoshun
stapmoshun stapmoshun
  • 11-11-2021

Answer: $2

Step-by-step explanation:

just do 4 divided by 2 and your answer is 2

Answer Link
PixelArcaders112462
PixelArcaders112462 PixelArcaders112462
  • 11-11-2021

Answer:

$2 for 1 Amy's Organic Soup

Step-by-step explanation:

Since 2 of Amy's Organic Soup is = $4

Divide to find the Unit Rate for the cost of 1 soup.

Let x = Cost of Amy's Organic Soup

$4 = 2x

$4/2 = 2x/2

$2 = x

Answer Link

Otras preguntas

what is wrong with the quotation in this example?
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!! BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!!! A group of high school students claimed their First Amendment rights for free speech were violated wh
which element is part of the rhetorical situation a) tone b) metaphorical language c) audience appeals d) purpose its D) Purpose -apex
Thea builds the first layer of a rectangular prism using 4 unit cubes. Raj adds 4 more layers of 4 unit cubes each. How many unit cubes are used for the prism
please help im so confused??
I have a Brainliest please help
why did decius declare christians to be enemies of rome
Viruses seem to be made of nucleic acid like the DNA shown here, and coated by a layer of A). Starch B). Protein C). Sugar D). Fat
​justinian's position on the north wall of the apse of san vitale is somewhat ambiguous. he appears to be slightly behind the bishop, yet the paten he carries o
[tex]y = - {x}^{2} - 2x - 2[/tex]