dakotarobinson305 dakotarobinson305
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

5.) Which is the best deal? *
$25 for 5 pizzas
$32.48 for 7 pizza
$27.45 for 3 pizzas
$28.74 for 4 pizzas

Respuesta :

danielaryeetey2857
danielaryeetey2857 danielaryeetey2857
  • 11-11-2021

Answer:

$27.45 for 3 pizzas

In my opinion

Answer Link
dragonqueen0525 dragonqueen0525
  • 11-11-2021

Answer:

$32.48 for 7 pizzas

Step-by-step explanation:

25 divided by 5 = $5

32.48 divided by 7 = $4.64

27.45 divided by 3 = $9.15

28.74 divided by 4 = $7.185

Answer Link

Otras preguntas

A customer deposits $1000 in a savings account that pays 5% interest compounded annually. How much money will the customer have in the account after 5 years?
A crank, attached to a rope and bucket inside a well, is completely unwound and the bucket is at the bottom of the well. the crank's handle is at its farthest p
Developing industrial societies are in this stage of demographic transition. During this stage, societies discover technology and resources encourage growth. Bi
If 2=x-3 then what is x
What are the steps for rearranging the layout of a form?
what is opposite meaning of entrance​
What are two prediction methods that can be used for making a long-term forecast?
Anemia is a common disease of the white blood cells. Please select the best answer from the choices provided T F
What is five times six
A city block has 6 pigeons and then 1 week later there are 9 pigeons. Let P(t)be the number of pigeons where t is measured in weeks. Assuming the growth continu