samiam75217 samiam75217
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 candy cost $35. How much candy can I buy with $20

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

6 candies

Step-by-step explanation:

(find unit rate, cost / quantity)

35/10 = 3.5

20/3.5 = = 5.7142857142857

candies cannot be in decimal so you must round to the nearest whole

Answer Link

Otras preguntas

5x-9y=17 solve for y
Solve for X. A. 168 B. 180 C. 21 D. 42
help please this is due soon!!!!!!!
HELP FAST ITS AN IMAGE
The students at George's school recently raised money to help the victims of the hurricane in Puerto Rico. George's sixth grade class raised 25% of the total am
) requires that any person under _ ____ years of age complete the Alcohol and Drug Awareness Program (ADAP) in order to obtain a Georgia driver’s license. HELP
In order for convection to transfer heat, particles need to absorb solar and fossil energy circulate and move within a liquid or gas make contact with the he
The scatter plot shows the average monthly outside temperature and the monthly electricity cost Based on the scatter plot, what is the best prediction for the e
Solve plzzz ASAP due today
A backpack originally costs $35.It is on sale for $22.75. Find the percent of decrease.21 points bruh and also sub to RahimZ