rashtallie
rashtallie rashtallie
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 4 pounds of apples, if 3 pounds of apples cost $5.28 and the unit price for each pound of apples is the same? *
10 points
A $6.28
B $7.04
C $12.32
D $7.40
Help please:)

Respuesta :

goldbergs27
goldbergs27 goldbergs27
  • 12-11-2021

Answer:

B. $7.04

Step-by-step explanation:

5.28 / 3 = 1.76

1.76 x 4 = 7.04

Answer Link

Otras preguntas

Why did some critics disapprove of the Tennessee Valley Authority (TVA)?
Find the value for x 6x+3=2x-13 and find value of x for 15=6x-3
Round 5,389.029 to the nearest hundred?
force is measured in newtons, which is a derived unit. what is one newton in terms of the fundamental units of measurement
Who established rule by assembly and people's courts with juries in Athens? A. Tellus B. Solon C. Leonidas D. Aristotle
What is a piggle in geometry
sharon is 54 inches tall. A tree in her backyard is 5 times as tall as she is. The floor of her treehouse is at a height that is twice as tall as she is. Wha
What is the round to the nearest million5,500,000
What is the least common multiple of 70, 14, and 30
EXAMPLE problem: 9.1 divided by 3576 rounded to the nearest whole number