raynak0754
raynak0754 raynak0754
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Someone pls help me on this! ASAP pls I’ll mark you as a brainliest.

Someone pls help me on this ASAP pls Ill mark you as a brainliest class=
Someone pls help me on this ASAP pls Ill mark you as a brainliest class=

Respuesta :

necropanther
necropanther necropanther
  • 12-11-2021

Answer:

almonds are worth 50 cents per ounce

peanuts are worth 25 cents per ounce

almonds are worth more per ounce

Step-by-step explanation:

I just divided 50 cents by 2 to get the cost per ounce of the peanuts, and I plugged 1 into the x in the equation that was given for almonds

Answer Link
Juvvfhnkijg
Juvvfhnkijg Juvvfhnkijg
  • 12-11-2021

Answer:

Almonds=50 cents per ounce

peanuts are 25 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

. If 200g of fat is used for 8 cakes, how much is used for 3 cakes?
what is the percent that is equal to 0.02
find the absolute value |7/10|
Each paper clip is 3/4 of an inch long and costs $.02. Exactly enough paper clips are laid end to end to have a total length of 36 inches. What is the total co
Evaluate: |18| A:1/18 B:-1/-18 C:-18 D18
I just bought a new hard drive for my computer I plan to use the secondary hard drive too store all my files. once installed what needs to be done to the drive
if two objects at different temperatures are in contact with each other, what happens to their temperatures.
What is the capital of New Hampshire the state that cast the deciding votes to ratify the constitution
1. Which part of a compressional wave has the lowest density?
Which character could i compare Barack Obama to? In terms of the play "the crucible"