zdeans8144 zdeans8144
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.

Respuesta :

DodgerLAFan123 DodgerLAFan123
  • 12-11-2021

Answer:

$24.75

Step-by-step explanation:

$8.25 is for 3. So triple that cost gets you $24.75

Answer Link

Otras preguntas

I used to like being called a “Rabbit,” after our school mascot, when I ran on our school track team, but I _______ when the district cut our budget.Choose the
Find the area of the trapezoid.​
What was a hope of people who worked in settlement houses?
11. In 1980, Israel annexed East Jerusalem. True False
Which equation represents a line in point-slope form for a line where m=1/2 that goes through the point (2,3) A y-2=1/2(x-3) B y+1/2=3(x-2) C y-3=1/2(x-2) D y-
Is my spelling, grammar, correct in this text I wrote for French class? If not, can someone help me fix my mistakes. I proofread my text, but I have trouble com
Richards arkwrights machine changed society into a consumer society according to the video what does that mean?
Citizens of the following territories are only U.S. nationals unless they have been naturalized as U.S. Citizens: Question 39 options: A. Puerto Rico. B. U.S. V
98 PTS HELP ME Where does compression often occur? along a normal fault along a strike-slip fault at a divergent boundary at a convergent boundary
what effect does gravity have on a slinky​