zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

algebra what is agebra.​
Which of the following is the best first step in solving the quation below? 13+ Inx = 6 A. Inx¹3 = 6 OB. e¹3+nx = 6 OC. In x= -7 OD. In(x+13) = 6 SUBMIT
Why was the Soviet Union able to prevent Germany from advancing toward Moscow? A. The Soviet army had more soldiers than the German army, and German soldiers we
Yolanda is currently an 18 year old senior. If she works from the time she finishes her education, how old must she be to collect full Social Security benefits?
what is anthropology?what is benefit of learning anthropology?​
How many solutions are there for 7(x+2)=7x-10
The system of mass production in manufacturing developed rapidly after the Industrial Revolution. O during the Gilded Age. O before the Industrial Revolution. O
A mast on a sailboat is strengthened by a wire (called a stay), as shown on the diagram. The mast is 35 ft tall and the stay is 37ft long. How far from the bas
Is the following graph a linear function, a nonlinear function, and/or a relation?
There are several well-developed theoretical models that explain how and why communication predicts health outcomes.