jesabel118888 jesabel118888
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny went to the store with $10 and returned home
with 5 gallons of milk and $1.30 in change. What was
the cost of each gallon of milk?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

The milk is priced at $1.74/gallon

Step-by-step explanation:

If Jenny started out with $10 and ended up with $1.30 in change, she must have spent $10 - $1.30, or $8.70.

                                                        $8.70

Then the unit price for the milk is ---------- = $1.74 per gallon

                                                         5 gal

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the figure.
This unbalanced equation represents a chemical reaction: Pb(NO3)2 + Nal NaNO3 + PbI2 What is the coefficient for Nal once the equation is balanced? Α. 1 B. 2
can someone help me on this.
Which of the following was NOT used to record text prior to the invention of paper? Trees Papyrus Bones Stones and rocks
Find the area of each figure. Round to the nearest tenth. Use 3.14 or 22/7 for pi. a. 22 ydb. 44 ydc. 154 ydd. 616 yd​
Which formula can represent an alkyne? * O 1. C2H4 O 2. C2H6 O 3. C3H4 O 4. C3H6
janine rented an aprtment for 900 a month after a 1year she bought a house
¿Cuál______tú? a. comprarías b. compraremos c. compras
A single tree is an example of which of these? an organism a species a community a population
PLZZZZ HELP ME if you dont know the answer plz dont help me