joulauchner2027 joulauchner2027
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

the cost for 16 ounces of cheese is $3.20.What is the cost for 20 ounces of cheese?

Respuesta :

luciantennismaster
luciantennismaster luciantennismaster
  • 15-11-2021

Answer:$4

Step-by-step explanation:

First we find the unit rate

3.20/16 = 0.2

So the cheese costs $0.2 per ounce

Now we can multiply the unit rate by 20 to get the final answer

0.2 * 20 = 4

So for 20 ounces of cheese the price is $4

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What are three ways to write the number 24? Please help!!!!!!
Six times a number x, plus 4 times a number y, equals 14. Negative eight times x minus 4 times y equals -12. What are the numbers?
What is the measure of angle x?
can someone help me please?
The main energy resource used by industrialized countries is______
An arch carries the thrust of weight to its _____(1)______. With a _____(2)______, the horizontal part of the structure supports all the weight above it. a. (1)
The data shown are hourly wages of some employees of a small company. $8, $18, $20, $22, $24, $34 Which values, if any, are outliers? A. $8 only B. $34 only
How did slaves who were still on the plantations during the war help the Union cause? A. They prayed for the war to end. B. They ate less food so that more food
Which is not a common extrusive igneous rock Basalt Granite Rhyolite Andesite
What is the equivalent volume occupied by three milliliters of water? three kilograms three cubic centimeters three centigrams three centimeters