karameadow karameadow
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 13.5 pounds of grapes cost $30, what is the unit price?

Respuesta :

luciantennismaster
luciantennismaster luciantennismaster
  • 15-11-2021

Answer: Aprox $2.22

Step-by-step explanation:

We can determine the unit price by dividing

30/13.5 = 2.22222...

So the grapes cost aproximately $2.22 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The lungs are made up of thick fibrous tissue. (1 point) a. True b. False
The 1789 French Revolution is called the Springtime of Peoples. a. True b. False
what was the basic political unit of the sumer
Which of the following statements BEST summarizes The Necklace? a. A woman who wants to make a good impression goes to a dance. b. An expensive necklace is lo
what are the prime factors of 700
describe how 0.05 and 0.005 compared
what two numbers add. to twelve but equal 5
a family pass to amusement park cost $54 using distributive property write an expression that can be used to find the cost in dollars of 8 family passes
The plot of velocity versus time is a horizantal line between,(0, 4), and (5, 4). Time is measures in seconds and velocity in meters per second. What is the pos
What is yhe answer for 4times 160 + n =643