Tiff2890 Tiff2890
  • 15-11-2021
  • Business
contestada

Yankee Candle sells 500 candles in a week for a price of $10 each and the average cost of producing each candle is $5. Yankee Candle's total revenue is

Respuesta :

mrg51 mrg51
  • 22-11-2021

Answer:

Explanation:

2500

Answer Link

Otras preguntas

Read these lines from the poem: I like to see it lap the miles, And lick the valleys up, And stop to feed itself at tanks; Why might the poet have described the
What does the above figure represent?
who was the fast woman pailot​
One number is 6 times a first number. A third number is 100 more than the first number. If the sum of the three numbers is 404 ​, find the numbers
what's that called?... ​
An AC source of maximum voltage V0 = 30 V is connected to a resistor R = 50 Ω, an inductor L = 0.6 H, and a capacitor C = 20 µF. What is the maximum charge on t
Who is to blame for the brutality carried out during the Holocaust? Why?
Find the value of in the picture
In Marge Percy’s poem “To Be Of Use” the following lines develop what theme? The pitcher cries for water to carry and a person for work that is real. A. Resen
i need help plsss Given: m <1=110° m< 2=70° Prove: angle 2 is supplementary to angle 3 <1~<3