lalalalalashhhhh
lalalalalashhhhh lalalalalashhhhh
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost per roll if a bag of five lunch rolls is $2.50

Respuesta :

vta
vta vta
  • 15-11-2021

[tex]\rule{300}{3}[/tex]

[tex]\text{Hi!}[/tex]

To find the cost per item (or in your case "rolls"), you will first have to divide the cost of the lunch rolls  [tex](2.50)[/tex]  by the amount of lunch rolls there are [tex](5)[/tex].

So in this case, it would look like

[tex] \textbf{$2.50/5} [/tex][tex]\text{$2.50 ÷ 5}[/tex][tex]\text{$2.50 / 5}[/tex][tex]\text{2.50}[/tex] ÷ [tex]\text{5}[/tex]

[tex]\text{=$0.50}[/tex]= [tex]\text{\ 0.50}[/tex]

[tex]\boxed{\$0.50{}}[/tex]

[tex]\rule{300}{3}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

William writes a function f(x)=−2x−10 . He uses an input-output table to represent the function. What is the output of William’s function when the input is −6
xx^{2} -6x+8=0 help me fin this
Two species of birds are being compared. Species A can fly 18.9 miles in 42 minutes, while species B can fly 20.3 miles in 58 minutes. Which species is slower,
What is the range for the possible side length AB of ABC?
E = 50V, R= 1000 ohms, then I =
Find a 20 given that a 3 = 9 and a 8 = 24
food is tight and you are given 98 oz. of bread every week. If you want to eat the same amount of bread every day, how many oz. should you eat each day?​
Solve 4- 1 4 . Pls someone help i rlly need help with this, i’ll give brainlest
Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?
X-y=1/5 slope intercept form