shiinoticz
shiinoticz shiinoticz
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of oranges for $10.75. What is the unit price per pound?

Respuesta :

8779cms29
8779cms29 8779cms29
  • 15-11-2021

Answer:

2.69

10.75 divided by 4 is 2.6875 which rounded is 2.69 because 2.6875 is not accurate when it comes to dollars and cents

Answer Link
DodgerLAFan123 DodgerLAFan123
  • 15-11-2021

Answer:

$2.69

Step-by-step explanation:

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

tempestad en la cordillera resumen
"We are made of stardust" refers to a. the dust of dead skin cells we shed every day. b. the rotating cloud of stardust that formed the planets. c. the gases in
If Sean earns 8.50 per hour and made a total of 80.75 today,how many hours did he work?
tempestad en la cordillera resumen
what number is bigger 2 7/8 or 2.79?
what is the LCD of 4x^2y and 6xy^4
Every substance is either an element or a ____. Fill in the blank. Molecular Compounds is the chapter I'm on.
The Rogers family drove a total of 482 miles, starting on Friday and ending on Sunday. They drove 138 miles on Friday and 225 miles on Saturday. How many miles
what is the LCD of 4x^2y and 6xy^4
Theodore Roosevelt earned The Nobel Peace Prize in 1906 for helping to negotiate a peace treaty to end the war between a. England and France b. Russia and Japan