MoneyISchocolate MoneyISchocolate
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada

Chad bought a can of cherries for $0.84. The store advertised 24 cans for $20. Did Chad pay too much? Why?

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 16-11-2021

Answer:

Chad paid more.

Step-by-step explanation:

find unit rate; (cost / quantity)

20 / 24 = 0.833333

money just be rounded to the nearest hundredth = 0.83/can

Answer Link

Otras preguntas

Apollo Spas services 105 hot tubs. If each hot tub needs 165 mL of muriatic acid, how many liters of acid are needed for all of the hot tubs?
11 pt please help me Select the statement that does NOT use verbal irony. I love a fresh rain after getting the car washed. You should be more like him and le
Draw the Lewis structure of PH3. To add lone pairs, click the button before clicking on the molecule. Draw the molecule by placing atoms on the grid and connect
which is a characteristic of lyric poetry​
in a ballad the refrain creates emphasis and helps people remember the lines of the ballad
Please help as soon as possible
Based on your reading of “Ulysses” which heroic trait did the Greeks most likely value the most? A: physical prowess B: mental cunning C: spiritual dependen
4. The cosine function can be made to have the same values as the sine function for each angle by including a shifted _______ in the calculation. A. ampli
Fill-in the blank with the correct form of the verb: Tu ________ la musique de ton frère dans ta chambre. entends entendent entend entendez
I dont really now so can u help me ​