summerh36
summerh36 summerh36
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of waxed paper costs $4.32. What is the price per inch?

A 9foot roll of waxed paper costs 432 What is the price per inch class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-12-2021

The price per foot is $0.91

Step-by-step explanation:

A 6-yard roll of butcher paper costs 16.38

1 yard = 3 foot

6 yards = 3 times 6 = 18 foot

the cost of 18 foot is $16.38

To find price per foot, we divide the cost of 6 yards by 18

16.38÷ 18 = 0.91

The price per foot is $0.91

Answer Link

Otras preguntas

For your friend's birthday, you decide to go to Atlantic City. It takes you 90 minutes to get there and you are driving at a constant rate of 55 miles per hour.
3/4 Divided by 3/4 equals what
pls help me the pictures have the question
"if a singer's songs transcend musical genres, would you be able to easily classify the songs as county or rock?"
I Just Wanna Be Nice And Gice Out A Free Brainliest :D
What is the literary term for an artist's freedom to interpret another artist's work? creative imagination stage direction flashback artistic license
Who became president in the wake of Abraham Lincoln’s assassination?
Why does wood float besides it being less dense
so can u please follow my new ig acc i just started it yesterday its called stunnerspamz
Which of the following caused the search for a fabric like Kevlar? a shortage in the gasoline supply O a desire to protect police officers the need to replace a