jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

ITS URGENT Find the missing length of the triangle.
Unrelated or distantly related species may come to resemble each other due to what
3. Sino ang nag lililok ng imahen ng Birhen sa Obando. A. Felix HidalgoB. Juan LunaC. Romualdo Teodoro de JesusD. Cipriano Baca​
Blossom Company borrowed $311,000 on January 1, 2020, by issuing a $311,000, 10% mortgage note payable. The terms call for annual installment payments of $52,00
Select the correct location on the graph. Identify the cluster in the data.
Choose the equation that best describes the image
Which is the best example of a debatable “big idea” for a persuasive essay topic? A. How many people have cell phones? B. What should we do about cell phones? C
here is the two questions pls answer as fast as you can
What might happen if the number of chromosomes within the cells did not change but new daughter cells were still made? (meiosis)
Barrett is comparing the membership fees for two museums.The art museum charges a one-time fee of $8.25 plus $2.25 per month. The science museum charges a one-t