mahaliarune mahaliarune
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

find the ratio


3 ounces cost $2.73

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 13-12-2021

Answer:

1 : $0.91

Step-by-step explanation:

divide 3 by 3

divide 2.73 by 3

1:0.91

Answer Link

Otras preguntas

A description of the difference in the luminance of a display’s white pixels compared to the black pixels is called ratio. a) True b) False
Read the following paragraph: Like other marine mammals, whales get oxygen from the air, not the water. Whales have a blowhole on the top of their heads to inha
A researcher claims that the proportion of cars with manual transmission is less than 10%. To test this claim, a survey checked 1000 randomly selected cars. Of
When helping professionals' perceptions and reactions to clients are distorted by their own past experiences and hurts, it is known as ________. a. Countertrans
Sujoy said to Binoy, "I went to visit my uncle." ​
Describe the difference between tang dynasty and song dynasty by identifying how far north,east,south,and west the two empires reached
Organisms living todaya) are divided into four kingdomsb) may be classified in four domainsc) may be classified in three domainsd) probably do not have a common
13 My team of reviewers also mentioned that shopping online saves them from impulse buying. Physical stores are notorious for placing tempting items near the ca
How do insects differ from the other animals?
How can Jimmy Wales' net worth be 1 million while Wikipedia foundation's revenue is 80-100 million?