Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

please help with what is alkaline and what is the answer with an explanation
In her research, Professor Kyoto seeks to identify mental biases that are likely to impede effective problem solving. Her research is MOST likely in the area of
The sum of the first three terms of a geometric sequence of positive integers is equal to seven times the first term, and the sum of the first four terms is 45.
Why does a logarithmic equation sometimes have an extraneous solution?
Read the excerpts from chapter 2 of Night. How do the excerpts differ in purpose?
PLS HELP FAST!!!!!!!!!
Which general equation represents an exothermic reaction? O A. reactants - energy → products OB. reactants products + energy OC. reactants + products → energy O
I'm thinking of a number when i double it and take the result away from 25 the answer is less than 11 What number could it be Write your answer as x< Or x&
Read the sentence from Heart of a Samurai With strength he didn't know he had, Manjiro plunged into the sea and swam, head down, toward the boats. Which word be
When did high school education become more widespread in the United States? Please choose the correct answer. The early 19th century The late 18th century The e