myla94
myla94 myla94
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

You have $6.72 to buy apples for an apple crisp recipe. Apples cost $0.96 each. Write and solve an inequality that represents the number of apples you can buy

Respuesta :

xoaaliii
xoaaliii xoaaliii
  • 14-12-2021
$.96a=$6.72 I believe
Answer Link

Otras preguntas

why did the United States avoid involvement in World War II until December 1941?
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.
You are standing 100 Meters away from your car when an alligator appears 20meters away from you on the opposite side and you start to run with a speed of 5m/s w
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
What is 16 divided by 1/4
Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
What is reference angle for 150 degrees