micaylabro
micaylabro micaylabro
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Laticia bought a pack of pencils for school. There were 8 pencils in the pack sold for $3.68. How much did each pencil cost! (Show your work.)

Respuesta :

ved03 ved03
  • 12-01-2017
3.68/8=$0.46...........
Answer Link
jack116
jack116 jack116
  • 12-01-2017
3.68 divided by 8 pencils
Answer Link

Otras preguntas

How do you solve -5(m-3)+2(3m+1)=15-8
Which of the following is not a characteristic of the source of rivers and streams?
Find the quotient 9/83
ax by = c solve for y
what happens at each step of a dichotomous key? PLEASE HELP ME!
The atomic mass is important because A. it tells the size of the atom. B. it tells you the charge of the atom .C. it tells you the number of electrons.
What is the ratio 15 to 35 written as a fraction in lowest term?
In 1934, there was an extreme drought in the Great Plains. In the number 1934, is the value of the 9 in the hundreds place ten times the value of the 3 in the t
What role does Whitney play in the story "The Most Dangerous Game" by Richard Connell?
What are fractions ?