albirchowdhury12
albirchowdhury12 albirchowdhury12
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for $2. The manufacturer also has fixed costs each month of $8000

Respuesta :

monicamcastillo monicamcastillo
  • 14-12-2021
What is the question?
Answer Link
darchae2014
darchae2014 darchae2014
  • 25-06-2022

Answer:

R(x)=2x.

Step-by-step explanation:

We get the total revenue by multiplying the revenue per unit times the numbers of units sold, so the general Revenue function is given by

R(x)=selling price per unit⋅x.

The manufacturer sells each energy drink for $2 so the Revenue function is :R(x)=2x.

Answer Link

Otras preguntas

How do I do this and what’s the answer ?
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!Is the function ƒ(x) = (9/10)^x an exponential function? If so, identify the base. If not, why not?
The burglar has been leaving behind the ladder he or she uses to climb into the houses' windows. With this evidence, you can find out from which store the burgl
The shoes still have a marginal cost of 25$. You want to earn a profit, so you bathe a price of what
Someone help me ASAP!
An elevator car weighs 5500 N. If the car accelerates upwards at a rate of 4.0 m/s2, what is the tension in the support cable lifting the car? Use g = 10 m/s².
20 points for this make sure u explain
I need help with this question
Which statement best summarizes the use of propaganda in this passage? A. Napoleon uses card-stacking to show that Snowball is responsible for all of the farm’s
Decide whether each statement is true or false. You are less likely to roll a 3 than a 4 on a die. True False (I'm not good with probability..)