evoj9689 evoj9689
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

26 kg of potatoes cost $210.60. How much would 6 kg cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2021

Answer:

$48.6

Step-by-step explanation:

We have to use Unitary Method, means, we'll first have to find cost of one unit.

26 Kg ---------> $210.60

1 Kg ---------> $210.60 / 26

6 Kg ---------> $210.60/26 x 6 = $48.6

Hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Could Somebody please tell me the purpose of this story? A Shocking and Stormy Night by Prentice Newton I saw a shocking thing last night that I can’t quite exp
A high bandwidth gives you faster
Mr.Rainer's car uses about 1.6 fluid ounces of gas per minute when the engine is idling. One night, he parked his car but forgot to turn off the motor. He had j
Which group is responsible for bringing the religion of Islam to Africa?
In what way did the government seek to help struggling farm workers during the Great Depression? A. by employing women in federally-run institutions B. by
What changes happened to the Athenian government between 400 B.C. And 500 B.C?
Which is a symptom of alcohol poisoning?
which of the following bodies of water is not located along Canada's coasts
Cold is to freeze as heat is to
prime factorization for 58, 2,800, 212, 900