evoj9689 evoj9689
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

24 kg of tomatoes cost $216 how much would one kg cost

Respuesta :

Dee858 Dee858
  • 14-12-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

Cost of 24 kg of tomatoes = $216

Cost of 1 kg of tomatoes = 216/24

                                 = $9

Hope it helped you!

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important that the Bill of Rights protects people accused of crimes?
What is 14% of 84? a. 11.76% c. 1.176 b. 600 d. 11.76
Which statement is true? Details about setting are communicated the same way in drama and fiction. Unlike plot in fiction, a play’s plot cannot be tracke
What issue defined the presidential election of 1860?
how many 3/8 slices will she get from a block of swiss cheese that is 5 inches long
Earthquakes occur because of?
A currency’s exchange rate is
Does the PLANT CELL have FLAGELLA / CILIA? A. Yes B. No
helppppppppppppppppppp
Write the equation 4x 2y = 5 in the form y = mx b.