verkwann7581 verkwann7581
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of apples cost $0.76 How much would 3.5 pounds cost?

Respuesta :

dylanjosephpool dylanjosephpool
  • 15-12-2021

Answer:$1.33

Step-by-step explanation:

1 apple would cost 38 cents so 3 x .38 = 114 and half an apple is 19 cents so 114 plus 19 equals 133

Answer Link

Otras preguntas

how to show steps of distributive property with 8 * 34
A garden market sells pumpkin seeds by the box. There are M pumpkin seeds in one pocket and N packets in a box. If each box of pumpkin seeds contains 450 total
Identify the vertex of the quadratic function in standard form y=2x^2 -16x+31
5. Before beginning an Internet search to find supporting information for your topic, you must know A. what other authors have written about your subject.
At which level of a product does a company need to exceed customer expectations and build a distinct brand image to face competition
Can someone help with this
Us the quadratic formula to solve 3x^2+5x+2
These polygons are similar. Compare the first polygon to the second. Find the ratio of the areas..
Which word correctly completes this conversation? Bianca: Me encanta jugar al tenis y ver los partidos. Esmeralda: Sí, a mí también. El tenis es
Lance is identifying the different types of taxes he pays every day. He wants to know more about the tax that he pays when he buys gasoline. Which tax category