farzonaabduraimova45
farzonaabduraimova45 farzonaabduraimova45
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of rice costs 79 cents and a 32 oz package costs $3.49. Which is the better buy?

Respuesta :

lixx357
lixx357 lixx357
  • 14-12-2021

Answer:

16oz Package of rice.

Step-by-step explanation:

if you get 2 16oz packages of rice you'll end up with 32oz for only $1.58. Which is less then half the price

Therefore the better buy is the 16oz package of rice.

Answer Link

Otras preguntas

Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
Why is it necessary to use the same restriction enzyme to cut 2 pieces of DNA that are to be joined together?
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
round this number 3.899 to the nearest hundredth
What is Neons group and periodic number?
What is Neons group and periodic number?
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
If, 2=5 3=10 4=17 5=??
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-