arleyjeune6 arleyjeune6
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.90. How much would it cost to buy 6 lollipops. (Please help)

Respuesta :

whitneyweiobiren
whitneyweiobiren whitneyweiobiren
  • 15-12-2021

Answer:

$14.70 for 6 lollipops

Step-by-step explanation:

  1. Because you have 2 lollipops for $4.9, and we need to find the cost for 6, we can multiply by three.
  2. 2*3=6, and 4.9*3=14.7
  3. Therefore, you pay $14.70 for 6 lollipops
Answer Link

Otras preguntas

Which one would be done first??
i need to get brain list
By the end of the play, Macbeth is seen by some as a villain. Which lines fromthe play best illustrate this?​
Identify the correct sentence. A. Pete looks well in that Hawaiian shirt. B. Pete looks gooded in that Hawaiian shirt. C. Pete looks gode in that Hawaiian shi
which statement best describes an atom
What are the similarities and differences between NAFTA and GATT? Review the list of items, and choose where they belong in the Venn diagram. International foc
What is the history of energy source
Carbon is released to the atmosphere by _____. A respiration and burning of fossil fuels and wood B burning of fossil fuels and photosynthesis C respiration and
I need help please????
Which base NH4OH or Ba(OH)2 required more H2SO4 to reach neutralization ?