missmiamora125 missmiamora125
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa bought 4 feet of gold braid at a price of 5.75 per yard. what was the total price of the amount of gold braid she bought

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-12-2021
1 yd = 3 ft so you can automatically assume the answer is above 5.75 dollars. Next, you would divided 5.75 by 3 which equals 1.91666… Then add 5.75 (3 ft) and 1.9167 (1 ft) and there is the total price: 7.6667 (all 4ft). (just make sure to round as told to in question)
Answer Link

Otras preguntas

how did the Age of Discovery affect native peoples in newly discovered lands?
I need help with the following equation: a^6 + a(4-b) + 6b Where a = -2 Thanks
Which best describes the style of The Little Foxes? realistic stylized participatory experimental
what is the factored form of x2 – 6x – 16? (x – 4)(x – 2) (x 4)(x – 2) (x – 2)(x 8) (x – 8)(x 2)
Basis on the fluid mosaic model of the cell membrane, which type of molecule can move passively across the membrane, without the aid of proteins
when you highlight and annotate in a text is there a right or wrong?
Which of the following are exterior angles? Check all that apply.6, 4C. 42E.
How many meters are in 4 dekameters?
Write an argument Lauren can use to convince Carmen to stop texting and driving.
Which nutrient tends to have a stronger satiating effect? a. carbohydrates b. proteins c. fats d. vitamins