Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

Name and describe an example of a parasitic relationship involving a fungus.
After excavating a lot, workers removed an estimated 7,000 cubic yards of dirt from the area. If this dirt were spread in an even layer over an empty lot with d
Estimate the product of 496 and 351
The volume of a cube is 512 cm3. What would change if the volume of the cube were measured in cubic meters?
What does a 10-dB increase in loudness represent?
a pie is cut into eight pieces.at what acute angle is each piece cut?
what year did mid slavery started
In general, where on Earth are the subduction zones located?
2. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence. For _____ is the park named?       (Points : 1)
what year did mid slavery started