2026nathanaranda
2026nathanaranda 2026nathanaranda
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

Janet buys 12 pens for $5.88. What is the cost per pencil?
I need it step by step please

Respuesta :

NA00000000
NA00000000 NA00000000
  • 15-12-2021

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

You will need to divide 5.88 with 12

Since she has 12 pens we will need to divide 5.88 by 12 to get the cost of one pen

Thus:

5.88/9

You will get 0.49

Thus each pen is $0.49

To check your answer you can multiply 0.49 with 12

This will get 5.88, the same price

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE! IM STUCK!
Which wavelength of light is NOT absorbed by riboflavin?
Identify the variables that are quantitative.
r+4> 8; r = 2 is this true or false
I need this ASAP 20 points
The Shinkansen (bullet train in Japan) makes a trip from Tokyo Station to Kyoto station in 2 hours and 14 min. The distance traveled is 460 km (to two significa
Graph an Integer on a Number Line Graph -4 on a number line. Then graph 8/2 on a number line. Which one is greater????
1. What did the colonists do during the 1st Continental Congress? I
When using Newton's Method to find the root of a linear function f(x) = ax + b, a 70, how many iterations of the method are required to find the root at r = R?1
Suppose you wanted to find out what percentage of upper class Western High students own cars? You decided to do a stratified sample based on the junior and seni