samanthapapes798 samanthapapes798
  • 16-12-2021
  • History
contestada

Janica bought 32 kiwi fruit for $20. How many kiwi can janica buy if she has $4?

Respuesta :

munchkwn
munchkwn munchkwn
  • 16-12-2021
answer: 2 kiwis


we need to find the cost of each kiwi.

32/20 = 1.6
(to make sure: 1.6(20)= 32)

if u multiply 1.6(3) = 4.8, Janice will be short by 8¢. so it must be 2 kiwis.



Answer Link

Otras preguntas

How to write 3482000000 in scientific notation
A clydesdale drinks about 120 gallons of water every 4 days at this rate about how many gallons of water dose clyesdale in 28 days
What is the solution to q + (–9) = 12? (1 point)
How to solve w=fd, for d
What is two scientific issues that involve ethics
If a class has six Boise and 15 girls what is the ratio of boys to girls
The Neolithic era differed from previous time periods because the people no longer ________. a. relied on others to fulfill specific roles in society b. depen
X and Y intercept of 10x-5y=30
mrs. jones behavior right after roger tries to rob her in thank you ma'm shows her to be
why does Odysseus suffer so many hardships during his journey home