Josiah144
Josiah144 Josiah144
  • 13-01-2017
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?

Respuesta :

huxlb
huxlb huxlb
  • 13-01-2017
0.36, if all apples cost the same
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-01-2017
The cost of one apple is $0.36 from doing $2.88÷8= 0.36
Answer Link

Otras preguntas

find the range of each function given the domain; g(m)=m^2;(-2,0,2)
Write "fourteen seven tenths squared in all three forms
Using only whole numbers, how can you draw three rectangles with perimeter of 12 units
The two figures are regular hexagons. What is the scale factor, written in decimal form?
What are some negative effects on globization?
Help!!! One no choices math question! What is the perimeter of the figure shown on the coordinate plane?
northern winters are too long.____, the summers are not long enough. however clearly then also southern
In the late 1800s, political machines remained in power mostly by trading money and favors for A.votes. B. land. C. alcohol. D. bribes.
WHY WAS THE EARLY 1812 SO IMPORTANT?
Which statement does not accurately describe major American cities during the 1960s? A. Inner-city schools were generally better than those found in the suburbs